Malazgirt Meydan Muharebesi

Malazgirt Meydan Muharebesi yazımızla karşımızdayız. Malazgirt, Muş ilimize bağlı bir ilçedir. Ovası, kalesi ve Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Meydan Muharebesi ile ünlüdür. 26.Ağustos.1071 tarihinde gerçekleşen savaş sonucunda elde edilen ve bu sene 946. yılını kutlayacağımız zaferle, Anadolu’nun artık sonsuza dek Türk yurdu olarak kalacağının tapu belgesi alınmıştır.

Bu yazımızda, Malazgirt Meydan Muharebesi Özet, Malazgirt Meydan Muharebesi Nedenleri, Malazgirt Meydan Muharebesi Sonuçları, Malazgirt Meydan Muharebesi Kutlama Mesajları ve Sultan Alparslan’ın Askerlere Hitabı bulunmaktadır.

Aylardan Ağustos, günlerden Cuma,Gün doğmadan evvel İklim-i Rum’a,Bozkurtlar ordusu geçti hücuma,Yeni bir şevk ile gürledi gökler…

Önde yalın kılıç Türkmen Başbuğu,Ardında Oğuz’un elli bin tuğu,Andırır Altay’dan kopan bir çığı,Budur, Peygamber’in övdüğü Türkler…

Malazgirt Meydan Muharebesi

Malazgirt Meydan Muharebesi Nedenleri

Türklere Anadolu’nun kapılarını sonuna kadar açan büyük zafer… Aslında Malazgirt’e giden süreç 10 yıl öncesinden başladı, çünkü Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan 10 yıl boyunca Türk müttefiklerinin Ermenistan ve Anadolu’ya göç etmelerine izin vermiş, Türklerin şehirlere ve tarım alanlarına yerleşmelerine imkân sağlamıştı.