Lozan Antlaşması

Lozan Antlaşması, Kurtuluş Savaşı’nda kazandığımız zafer neticesinde İtilaf Devletleri ile imzaladığımız bir barış antlaşmasıdır. Lozan Antlaşması, Türkiye ile İtilaf Devletleri arasında 24.Temmuz.1923 tarihinde imzalanmıştır.

Lozan Antlaşması, ülkemizde bazı kesimler tarafından zafer olarak addedilirken, bazı kesimler de bu antlaşmanın bir hezimet olduğunu öne sürmektedirler. Lozan Antlaşması sonuçta bir barış antlaşması olduğu için iki tarafın da bazı tavizler verdiği söylenebilir, fakat bunun bizim açımızdan bir hezimet olmadığı da açıktır. Bu antlaşmayla beraber Türkiye Cumhuriyeti bütün dünya devletleri tarafından resmen tanınmıştır.

Biz de bu antlaşmanın yıl dönümünde, ünlü siyasetçilerin ve diplomatların Lozan Antlaşması hakkında ne dediklerini ve Lozan Antlaşması kutlama mesajlarını sizler için derledik. Umarım sizler için faydalı bir yazı olacaktır.

Lozan Antlaşması Kutlama Mesajları

.envirabox-wrap .envira-pinterest-share { background-color: transparent; transition: none; -moz-transition: none; -webkit-transition: none; }.envirabox-wrap .envira-pinterest-share:hover { background-position: 0 -28px; }.envirabox-wrap .envira-pinterest-share:active { background-position: 0 -56px; }.envirabox-wrap .envira-pinterest-share.envira-pinterest-gray { background-image: url(https://cdnsozunenguzeli-acpmi96t8xb0yw0oz8f.netdna-ssl.com/wp-content/plugins/envira-pinterest/images/pinterest-gray.png); }.envirabox-wrap .envira-pinterest-share.envira-pinterest-red { background-image: url(https://cdnsozunenguzeli-acpmi96t8xb0yw0oz8f.netdna-ssl.com/wp-content/plugins/envira-pinterest/images/pinterest-red.png); }.envirabox-wrap .envira-pinterest-share.envira-pinterest-white { background-image: url(https://cdnsozunenguzeli-acpmi96t8xb0yw0oz8f.netdna-ssl.com/wp-content/plugins/envira-pinterest/images/pinterest-white.png); }.envira-pinterest-button { display: inline-block; z-index: 988041; } .envira-pinterest-button a.envira-pinterest-share { display: inline; float: left; position: relative; z-index: 988041; } .envirabox-inner .envira-gallery-top-left .envira-pinterest-button { margin: 0px 15px 20px 5px; } @media only screen and (-webkit-min-device-pixel-ratio: 2),only screen and (min–moz-device-pixel-ratio: 2),only screen and (-o-min-device-pixel-ratio: 2/1), only screen and (min-device-pixel-ratio: 2),only screen and (min-resolution: 192dpi),only screen and (min-resolution: 2dppx) {.envirabox-wrap .envira-pinterest-share { background-size: 56px 84px; }.envirabox-wrap .envira-pinterest-share.envira-pinterest-gray { background-image: url(https://cdnsozunenguzeli-acpmi96t8xb0yw0oz8f.netdna-ssl.com/wp-content/plugins/envira-pinterest/images/pinterest-gray@2x.png); }.envirabox-wrap .envira-pinterest-share.envira-pinterest-red { background-image: url(https://cdnsozunenguzeli-acpmi96t8xb0yw0oz8f.netdna-ssl.com/wp-content/plugins/envira-pinterest/images/pinterest-red@2x.png); }.envirabox-wrap .envira-pinterest-share.envira-pinterest-white { background-image: url(https://cdnsozunenguzeli-acpmi96t8xb0yw0oz8f.netdna-ssl.com/wp-content/plugins/envira-pinterest/images/pinterest-white@2x.png); }}Share on TwitterShare on Google+Share on Pinterest Share on TwitterShare on Google+Share on Pinterest

Lozan, zafer diye yutturulmaya çalışan bir belge değildir. Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin tam bağımsızlığının göstergesi ve Yüce Türk Milleti’nin tapusudur. Lozan Zaferi kutlu olsun!

Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözü Lozan Antlaşmasının 94. Yıl dönümü kutlu olsun.