Hz Ali Sözleri Adalet

Hz Ali Sözleri Adalet yazımıza geçmeden önce onun hakkında kısa bir bilgi verelim. Hz Ali (r.a.) Mekke’de Kâbe’nin içinde ilk ve en son doğan kişidir.  Hz. Ali Hz. Muhammed’in (s.a.v.) amcası Ebu Talip’in oğludur. Peygamber Efendimiz o yıllarda amcası Ebu Talibin evinde kalıyordu. Ali ismini de Peygamber Efendimiz koymuştur.

Peygamber Efendimizin İlmin kapısı olan gösterdiği Hazreti Ali(r.a);“Yemin ederim ki ben Kur’an-ı Kerim’den inen her ayetin nerede indiğini neye ve kime dair olduğunu bilirim” diyerek ilimde ki ulaştığı noktayı ortaya koymuştur. Hz Ali Sözleri ve duruşu ile İslam dünyasına örnek bir şahsiyettir.

“Gayb âlemi açılsa her şeyi görsem yakinim artmayacak” diyebilecek kadarda iman yüklü idi. Yaşarken cennetle müjdelenen Aşer-i Mübeşşereden dördüncüsüdür. Peygamberimiz Hz. Muhammet’in (sav) damadıdır. İşte sizler için bu sayfamızda Hz. Ali Sözleri Adalet ile ilgili en güzel sözlerini hazırlamaya çalıştık.

Peygamberimizden sonra halifeliğin kendi hakkının olduğunu düşünen Hz. Ali müminlerin bundan zarar görmemesi için sesini çıkarmamıştır. Hz. Muaviye döneminde birçok haksızlık ve adaletsizlik görmüştür. Özellikle Sıffin Savaşında yapılan hile ile çok yaralanmıştır. Bu olay ile Müslümanlar bölünmüş, Kerbela Olayı ile zirveye çıkmıştır. Peygamberin torunu Hz Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin çok acı şekilde ŞEHİT edilmiştir. Bunun üzerine Alevi Sözleri, 12 İmam yazımız ilginizi çekebilir.

Yazımızda Hz Ali Sözleri zalim, adalet sözleri anlamlı, Hz Ali sözleri haklı olduğun zaman, adalete kapak sözler, Hz. Ali sözleri haksızlık, eşit davranma ile ilgili sözler ve haksızlık üzerine sözler bulabilirsiniz.