Engelliler Haftası Sözleri, Sloganları ve Tarihçesi

Engelliler Haftası Sözleri ve Tarihçesi yazımızla bu farkındalığa bir katkımızın olmasını istedik. Engelli vatandaşlar tarafından kutlanan ulusal kutlamalardan biriside Engelliler(Sakatlar) Haftasıdır. Engelliler Haftası ve Uluslararası Engeliler Günü, 1992’den beri Birleşmiş Milletler tarafından teşvik edilen bir gündür. Engellilik Gününün ve haftasının amacı, engelliliğe maruz kalmış kişilerin daha iyi anlaşılmasını teşvik etmek ve insanlara yardım etmektir.

Engellilerin hak, haysiyet ve refahının farkında olmanın yanı sıra engelli kişilerin ekonomik, politik, sosyal ve kültürel hayatın her alanına entegre olmasının yararları hakkında farkındalığı arttırmaktır. Engelliler Günü sadece zihinsel ya da bedensel özürlülükle ilgili değildir, daha ziyade Otizm ‘den Down Sendromuna, Multiple Skleroza kadar tüm bilinen özürlülükleri kapsar.

Dünya Engelliler Haftası Tarihçesi

Her şey 1976 yılında başladı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1981‘in Uluslararası Engelliler Yılı Olması kararı aldı. Bu kararın verilmesi için geçen 5 yıl, engellilerin sıkıntılarını, engelli kişilerin olanaklarının nasıl eşitleneceğini ve engellilerin toplumsal yaşamda bütün olanaklardan yararlanmalarını nasıl sağlayacaklarını düşünerek geçirildi.  Özürlü olmayan vatandaşların hak ve menfaatleri konuşuldu. 1982 yılında 3 Aralık tarihi “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kutlanmasına karar verdi. Buna ek olarak 10-16 Mayıs üye 156 devletin kutladığı “Engelliler Haftası” vardır.

Üzerinde değinilen bir başka konu da, dünya hükumetlerinin engelli kişilerin öncelikle insanlara dokunmalarını önlemeye nasıl gidebileceğiydi, konuşmanın büyük kısmı, çeşitli engelliliğe yol açan virüsler ve diğer hastalıklarla ilgiliydi. 1983-1992 yılları arasındaki on yıl, daha sonra Birleşmiş Milletler ‘in Engelli Kişilerin On Yılı ilan edildi.

Dünya Engelliler Günü ve Haftası Nasıl Kutlanır?

1992’den beri her yıl pek çok ülkede çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Engellilik Günü, engellilikle ilgili tartışmalar, forumlar ve kampanyalar düzenlemek için kullanılır ve topluluklar, https://www.sozunenguzeli.com/ozel-gunler/engelliler-haftasi/engelliler-haftasi-sozleri/.html kendi bölgelerinde toplantı, görüşme ve hatta gösteri düzenlemeye teşvik edilir. Bunlar, bir müziğin ev sahipliğinden oyuna, engellilerin bu yapımlara dâhil olmalarına kadar uzanabilir.