1 Mayıs İşçi Bayramı

Yazımızda, “1 Mayıs İşçi Bayramı nasıl ortaya çıktı?” Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Şu yazımızda hoşunuza gidebilir. 1 Mayıs Mesajları ve Sözleri 2017

Dünyada 1 Mayıs İşçi Bayramı

1800’lü yıllarda Sanayi Devrimi ile birçok işçi için çalışma koşulları dayanılmaz bir hal almıştır. İlk dönemlerde 14-16 saat arasındaki çalışma saati 12 saate düşürmek için mücadele başladı.

Marx İşçi mücadelesinin etraflıca işlendiği Kapital adlı eserinde” sanayi inkılabı ve makineleşme ile beraber ahlakın, yaşın, cinsiyetin, gecenin ve gündüzün bütün sınırları yıkıldı.” Diyerek işçi sınıfının mücadelesine dikkat çekiyordu. 40 yaşına gelmeden birçok işçi sefil koşullar içinde ölüyordu.

İngiltere’de 13 yaş altı çocuklar için çalışma saatleri 12 saat ile sınırlandırıldı ve sanayinin 4 kolunda çalışma saati 12 saat ile sınırlandırıldı.

1848 yılında Fransız İşçi sınıfının Fransız Devrimi ile birlikte kazandığı 10 saatlik iş günü hakkı iç savaştaki yenilgi ile ellerinden alınarak yasa ile 12 saate çıkarılmıştır. Benzeri gelişmeler İngiltere’de de yaşandı. 1 Mayıs 1848 yılında İngiltere’de 10 saatlik iş günü yasası kabul edildiyse de, Avrupa’daki işçi devrimlerinin yenilmesinden güç alan burjuvazi bu yasayı uygulamamıştır.