Atatürk Sözleri

Atatürk Sözleri yazısını yazarken o kadar zorlandım ki bu büyük devlet adamının hayatını ve hangi sözü nerede söylediğini aktarmazsam eksik kalacağı kanısındaydım. Atatürk Sözleri yazısını yaklaşık 4 ayda tamamlayabildim.

Yazıyı yazarken ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatından kesitler verirken, aralara Atatürk’ün en güzel ve anlamlı sözlerini de bu kronoloji içinde vermeye çalıştık. Umarım https://www.sozunenguzeli.com olarak bu yazımız siz sevgili okuyucularımızın hoşuna gider. Yorumlarınızı en alt kısımda mutlaka bekliyorum.

ATATÜRK KİMDİR?

UNESCO, 1976 yılında üye ülkelerine: “Bu yıl üzerinde çalışılan tüm projelerin isim babası Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bundan dolayı üye 152 ülkede, Atatürk’ün 100. Doğum günü yıl boyunca kutlansın,” önerisi getirir.

İSVEÇ delegesi: “Ne yani dünyadaki tüm devlet adamlarının doğum gününü mü kutlayacağız?” şeklindeki kinayeli sözleri üzerine, RUS delegesi yumruğunu masaya vurarak: “Genç delege arkadaşıma hatırlatmak isterim ki, ATATÜRK öyle dünyadaki herhangi bir lider değildir.” demiştir.

Sonuçta, o zamana kadar tarihte ilk kez bir öneri UNESCO’nun tüm üyeleri tarafından kabul görüp imzalanmıştır. İmzaların atıldığı sırada İSVEÇ delegesi kürsüye gelmiş: “Ben ATATÜRK’ü inceledim. Bütün ülkelerden özür diliyorum ve ilk imzayı ben atıyorum,” demiştir.