24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı yazımızda 12 adet resimli Öğretmenler Günü mesajı, Öğretmenler günü kutlama mesajı, sevgiliye Öğretmenler Günü Mesajı bulabilirsiniz.

Türkiye’de her yıl 24 Kasım gününü, Öğretmenler Günü olarak kutlarız. 24 Kasım 1928 gününde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gündür.

Dünyada birçok ülkede 5 Ekim tarihi Öğretmenler Günü olarak kutlanır.  1966 yılının 5 Ekim tarihi; Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”nın sona erip UNESCO temsilcileri ile Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği  ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Türkiye’de 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kutlanması 1981 yılında başlamış bir uygulamadır. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmileşmiştir.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi.