12 İmam

12 İmam, 12 İmam isimleri sırasıyla, 12 İmam adları, 12 İmam hayatları, 14 Masumu Pak kimdir? 17 Kemerbest Kimdir? 12 İmamlar nasıl öldü? Gibi sorular geçmişten beri sorulmaktadır. Yazımızda 12 İmam hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceğinizi umuyorum.

Bir önceki ALEVİ SÖZLERİ yazımızda Aleviler için önemli esasların neler olduğunu hangi düşünce yapısında olduklarını az çok öğrenebilirsiniz. Yazımızın kapak resminde 12 İmam isimleri resimli olarak bulabilirsiniz. 12 imam yüzü görünmeyen kişi İmam Mehdidir.

12 İmam kimlerdir? Aleviler için 12 İmam ne anlama geliyorlar?

Aleviler, Hz. Muhammed’in (s.a.v.)  ölümünden sonra Müslümanlara liderlik ve rehberlik yapması gereken kişinin Ehlibeyt soyundan olmaları gerektiğini düşünüyordu. Bunu da kanıt olarak Kuran-ı Kerim’in Azhap Suresi 33. Ayetini kanıt olarak gösteriyordu.

Bu Ayet : “Ey Ehlibeyt Allah sizden her türlü pisliği, suçu gidermek ve sizi tertemiz bir hale getirmek diler.” Bu Ayetin anlamı, Ehlibeytin doğuştan arı olduğu bu anlamda da imamlığın Ehlibeytin soyundan gelen kişilerin hakkı olduğudur diye yorumlar. Bilindiği gibi Ehlibeyt, Peygamberin ailesidir, soyudur. Peygamberin soyu da, yani Ehlibeyt Hz. Ali kanalıyla devam etmektedir. Dolayısıyla önderlik (halifelik) Hz. Ali ve çocuklarının hakkıydı.

Ama maalesef başta Hz. Ali olmak üzere bütün soyu büyük zulümler gördü. Ve on ikinci İmam Mehdi’nin dışında diğerleri genellikle zehirlenerek şehit edildiler. Hiç biri vadesiyle hakka yürümemiştir.